Yazılımın Önemi Artıyor
47

Yazılımın Önemi Artıyor

Gençlerin de bu alana yöneldiği son zamanlarda, dünya çapında yazılım önemi her geçen gün artmaktadır. Önü açık ve iş imkanının olduğu her zaman ihtiyaç duyulacak olan yazılım sektörü içerisinde rekabet git gide yükselmektedir. Ne yazık ki, değişen ve evrilen mesleklerin nedeni ise bu alanda çalışmaların artmasıdır. Yapay zeka gibi mobil uygulama geliştirici gibi mesleklerin ön plana çıkması sonucu gençler, bu tarafa doğru hızlı bir şekilde kaymaktadır. Işık görülen yazılım alanı, bitmeyecek olan bir alan olarak herkes tarafından tescillenmiştir. Sektör bazlı düşündüğümüzde çok kaliteli birçok yazılımcının da fazlasıyla emek verdiğini görmekteyiz. Bu alanda çalışacak insanlar tabir-i caizse sabah akşam sürekli bilgisayar ile iç içe olmalıdır ki başarı gelebilsin. Çok fazla çalışmayan yazılımcı, gelişen rekabet içerisinde konumunu kaybedebilme seviyesine gelebilmektedir.

Yazılım Sayesinde Gelişen Bir Dünya Mevcut

Her şeyin çok çabuk değiştiği, trendlerin dahi uzun sürmediği bu yüzyıl içerisinde kalıcılık sağlayabilmek önem arz etmektedir. Yazılım ile geliştirilen sosyal medya uygulamaları, her gün geliştirmeye açık bir şekilde tam anlamıyla bitirilmemektedir. Geliştirilmeyen her uygulama ya da yapıt, unutulmaya ve modası geçmeye mahkumdur. Bu sebepten hem uygulamalar hem de onları kodlayan ekip kendini geliştirmeyi asla bırakmamalıdır. Değişen dünya düzeni içerisinde ayakta kalabilmek, yaşanıp giden gün kadar hızlı şekilde zorlaşmaktadır. Zor şartlarda bile, soğukkanlılığını koruyarak kendilerini geliştiren yazılımcılar hak ettiği değeri her zaman elde edebilmektedirler. Bilgisayar başında saatlerini günlerini vererek, bu alanda kariyer yapmak ve kendinden bahsettirmek isteyen genç yazılımcılar, değişim aşamalarında siber güvenlik gibi trend meslek içerisinde yer alarak, kendilerini bekleyen parlak bir kariyere adım atabilmektedirler.

Siber Güvenlik, Yapay Zeka ve Mobil Yazılım Talep Görüyor

Gençlerin izlediği filmler sayesinde, kafalarında oluşan ‘hacker’ olma mantığı legal bir şekilde olması için yeni bir şekilde son zamanlarda gündeme gelen siber güvenlikçiler, yazılım geliştirme alanında iyi bir kariyere sahip olabilmek için hızlı şekilde değişen yazılım sektörüne uyum sağlayabilmelidirler. Yapay zeka konusunda ise, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Türkiye bünyesinde kurulan topluluklar ve yarışmalar bulunmaktadır. Dallanarak birçok alana dönüşen yapay zeka, başta makine öğrenmesi, doğal dil işleme, resim süreçlerini analiz etme, derin öğrenme gibi konuları ele alarak bu alana ilgi duyan gençlerin takibine girmiştir. Mobil uygulama kısmı için ise, tam anlamıyla 2010’lar olarak tabir edilen zaman içerisinde herkes tarafından özenilerek bu alana geçiş yapan birçok yazılımcı bulunmaktadır. Gelirin iyi olduğunu bilen gençler buralarda kariyer yapmak istiyor.

Yazılım Sonrası Yeni Eşyalarımız

Birçok terimin dilimize de eklendiği yazılım sektörü sonrası, günlük hayatımızda dahil bu terimleri Türkçe içerisine entegre etmeye başladık. Yazılımın gelişimi ile de biz ve eşyalarımız da değişti. Yeni gündeme gelen IoT ile ciddi anlamda hayatımızın birçok evresi teknolojik alana geçiş yapmaktadır. Buzdolabı, akıllı ayna, lambalar, klimalar ve saatlerimiz yazılım ile kodlanarak artık farklılaşmaktadır. Klimanızın ne zaman çalışacağını dahi ayarlayabildiğiniz, buzdolabınız içerisinde soğukluğu telefonunuz içerisinde uygulamalar sayesinde, gerekli ayarları yapabilmektesiniz. Bu sebepten ötürü yazılımın hayatımıza direkt etki ettiği bu günlerde, teknoloji artık her şeyimiz olma yolunda ilerlemeye keskin bir şekilde devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...