Yazılım Kavramı Nasıl Oluştu?
143

Yazılım Kavramı Nasıl Oluştu?

Çağın gelişen dünya düzeni üzerindeki etkileri 20.yüzyıl içerisinde, yazılım gelişimi hat safhada artarak dünyanın şekillenmesine etki etti. Artık en önemli şey olan yazılım, gelişimleri ilk yapan ülkeler ya da kişiler sayesinde dünyada oluşacak olan gücün temelini oluşturuyor. Yapılan birçok analizler ve akademik araştırmalar sonrası, dünyayı yönetecek bir gelişim artık devletler sayesinde değil, şirketler sayesinde oluşacaktır. Her türlü yaşanan zorlukların üstesinden gelen ve insanlardan çok daha hızlı öğrenen bir yapı haline gelmeye başladı. Teknolojik ürünlerin yenileşmesi ve ilerlemesi sonrası, z kuşağı için artık iş imkanı da yavaş yavaş azalmaya başladı. Yazılım, teknoloji gibi kavramlarla iç içe olmayan ya da gelişimlerden bihaber olan toplumlar, dünyanın gelişmemiş ülkesi olarak adlandırılarak, geri atılacaktır. Maalesef bunun içerisine Türkiye, biraz olsa da girmeye başlamıştır.

Yazılım, Mesleklere Karşı Rekabet Unsuru Mu?

Yazılım üzerine çalışan herkes farkındadır ki, geleceğin kuşkusuz yazılım ve teknoloji üzerine olacağını bilirler hatta ona göre şekil alarak, kişisel eğitimlerini iyi derecelere ulaştırırlar. 21.yüzyıl biraz da olsa karmaşık geçmeye, tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs, online savaş ya da deniz savaşları yaşanmaya ufaktan başlanmıştır. Artık herkesin teknolojik eşyaları olduğu için insanlara erişebilmek ve onların bilgilerine bakabilmek, çok daha kolay hale geldi. ‘Hack’ tabirleri sayesinde de gençlerin ilgisini az da olsa çekmeye başladılar. Bu Türk gençlerine fayda sağlayabilecek bir şey iken, onları doğru yönlendirmek bizlerin en temel görevi olmalıdır. İlerleyen süreçte çok fazla gelişmeler yaşanacak olan ve dünyaya direkt etki edecek olan yazılım algısı, dünya çapında küçük küçük etkileri bırakmaya başladı.

Yazılım Her Yerde!

Teknolojik konuların gelişimi ile beraber, tam anlamıyla yazılım her yerde diyebiliriz. Artık dinleniyor, izleniyor ve takip ediliyoruz. İnsanların çoğu, bunu bilse de umursamıyor. Yapılan araştırmalara göre; izlenen telefonlar, dinlenen konuşmalar ve yapılan işlemlerin hepsi artık hükümetler tarafından takip edilmeye başlandı. İnsanların sağladığı verileri, tek tek işleyerek onların günlük hayatta neler yaptığını, neler düşündüğünü ve ne hakkında konuştuğuna teknoloji sayesinde artık tam erişim mevcut. Hem iş hayatındaki her yerde hem de evimiz içerisinde oluşacak olan eşyalar içerisinde işlenen yazılımlar mevcut. Nesnelerin interneti kavramı ile beraber evlerimizde, iş yerlerimizde görebildiğimiz her yerde yazılım ürünlerini görebiliyoruz. IoT sayesinde, evimizde bulunan akıllı fırınlar, akıllı aynalar, akıllı telefonlar ve diğer tüm akıllı eşyalar bizlere geleceğin dünyasında neler olacağını az çok belirtmişlerdir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...