Yapay Zeka içerisinde Sanat
131

Yapay Zeka içerisinde Sanat

Yapay zeka kodlamaları, artık bizler için beste yapmaya, kitap yazmaya, film çekmeye kısacası, sanat yapmaya başlayınca ne olur? Yapay zekanın yaptığı işler sanata dahil midir?  Ya dA sanat nedir?

Sanat

Sanat tanımına bakacak olursak, “Bir duygu, şıklık gibi anlatımda uygulanıp kullanılan olayların bütünü ya da burada yapılan anlatım neticesinde ortaya çıkan üst düzey yaratıcılık”, veya “Belirli bir toplumun anlayış ve keyif oranlarına uygun olarak dizayn edilmiş anlatım” yapay zekanın kendi duygularını, düşüncelerini, tasarımlarını, şıklık ve keyif ölçülerini yansıttığını söyleyebilecek miyiz?

Yapay Zekanın onu anlayabilmemiz için sanat yapıtları ürettiğini söyleyebilir miyiz? Bu olayda, yapılan bu eserlere sanat olarak nitelendiremeyiz ya da sanatın bilinen tanımını biraz daha genişletebiliriz.

Günlük hayatta dinlenen bir şarkının bestecisini, okuduğunuz eserin şairini ya da severek izlediğiniz film, senaristinin bir insan değil de yapay zeka olarak düşünürseniz onu, insan yapımına oranla daha az sevmeniz sebep olur muydu?

Gezdiğiniz müzede, sergide ya da yapıt koleksiyonlarında önünüze çıkan müthiş bir insan üstü yapıt tam anlamıyla deep learning( derin öğrenme ) algoritması tarafından yapılmış olarak bilseniz size daha kötü mü yoksa daha harika mı olurdu?

Keyifle dinlediğiniz o müzik parçalarını dinlerken çalma listeniz içindeki parçalardan herhangi birisi yapay zeka tarafından yapılmış olsa, onu diğer normal şarkılardan ayırt etme ihtimaliniz yoktur diyebilirim.

Gelişen yapay zeka teknolojisi ile yapılan her bir yenilik soruları azaltmaktan farklı olarak insanların kafasında bulunan soruları her geçen gün arttırmaya devam ettirmektedir. Çünkü tanımların çoğu havada kalmaktadır. İnsanların bilgisi olmayan konularda ya da doğaüstü olaylarda, yorumsuz kalmayı pek beceremiyorlar. Bu sebepten ötürü, insanlar işin içerisine girmeye çalışmaktadır. Her ilerleyen durumlarda kafalarda oluşacak soru işaretleri, git gide artacaktır. Yazılım alanında ulaşan birçok kişi bu konularda yetkinlik kazanmak için uzun saatler çalışmaktadır.

Bizler ileride de şimdi de ne tarafta duracaksak duralım, teknolojik anlamdaki hızlı gelişmeler, bizlere cevap bulmaktan çok cevapları araştırıp onları öğrenmemizi istiyor. Algoritmik tabanlı birçok şey zorludur ve gizemlidir. İnsanlar, bu gizemleri sever ve üzerine gitmeye devam eder. Bu sayede de gizli kalan şeyleri çözmeye odaklanırlar. Gelişen teknikler sonrası da yapay zeka olarak bilinen yazılım dizilimlerini keşfetmeye öğrenmeye çalışıyoruz. Karşımıza birçok zorluk çıkmaya devam etse de öğrenmeye asla ara vermiyoruz.

Böyle bir ortamda gelecek için gerçekten önünüzü görebiliyor musunuz? Yapay zeka tarafından yapılan birçok ürün, içerik ya da ekstra arama uygulamaları vardır. Bunların takiplerini de sağlamak isterseniz, sitemi takip etmeye devam edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...