Tüpraş Borsası Durum Değerlendirme
131

Tüpraş Borsası Durum Değerlendirme

Son dönemlerde devlet kaynaklı hisseler daha değerli hale gelmektedir. Bunun farkında olan ve borsada günlük aktif işlem yapan insanlar, tüpraş gibi aselsan gibi şirketlerin hisselerini yakından takibe almışlardır. Yatırım yaparak, iyi bir şekilde değerlendirerek alım gücünü arttırmak isteyen bu kişiler, devlet tarafında etkin bir şekilde iş yapan firmalara yönelmiştir. Şirketlerin büyüdükleri zamanlar dağıtılan temettü tarzı ek gelirler bile, yatırımcıyı kendi tarafına çekmeye başlayan en önemli faktördür. Geçtiğimiz ay aselsan temettü dağıtarak, insanların gelirlerine ekstra hisse başına temettü dağıtmıştır. Tüpraş aynı şekilde büyümeler sonucu yatırımcısını düşünerek de ilerleyen süreçlerde bu şekilde bir girişim tarzı olayların içine girecektir. Yatırımcılar arasında adını sık sık duyduğumuz Tüpraş tam olarak ne kadar değişim gösterdi. Alt taraflarda da o yazımıza devam edeceğiz.

Tüpraş Değişimi

Önemli bir yatırım aracı olarak görülen hisse konusunda, yavaş yavaş ön plana çıkan Tüpraş, bugünden yıllık değişimine bakacak olursak, 24 Ağustos 2020 yılında 130 TL iken bugün virüs süreci atlattıktan sonra borsanın kapanış haftasında 82.90 TL ile bitirmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları sonrasında, tam anlamıyla devlet tarafında bulunan hisselerin çakılmasına ve kayıplara yol açtı. Kapanış öncesi alım yaparak, Tüpraş hisselerine yönelenler ise bu düşüşün yükseliş anını beklemektedir. Borsa denilen kavram inişli çıkışlı olduğu için her inişin bir çıkışı da mevcut. Tüpraş haftaya tahmin edildiği gibi 82 TL ile başlayıp Cuma günü son kapanışı 90 95 bandı içerisinde kapatmasını bekliyoruz. Bu tarz analizlerin doğruluğunu test ederken tekrar bu yazıya dönüp gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Tüpraş İlerleyen Durumu

Şubat ayında virüs patlaması nedeniyle tam anlamıyla çakılan ve büyük hezimet yaşayan tüpraş, son zamanlarda atağa geçti. Geçtiğimiz hafta çok etkin bir şekilde 90 bandında yatırımcıya güler iken, haftayı alt bant üzerinde bitirdi. Bu sebepten ötürü, insanların kafasında gelecek günlerde tüpraş ne gibi durumlarla karşılaşacak soruları oluşmaya başladı. 10 Ağustos haftasına göre kendisi tam anlamıyla harika sayılacak yükselişe geçmişti. Ta ki açıklamaya kadar. Borsa herhangi bir durumdan etkilendiğini tekrar ve tekrar bizlere gösterdi. Bu hafta ilerleyecek bir grafik sunan Tüpraş, bu hafta sonu için yatırımcısını güldürecek diye tahminlerimiz bulunmaktadır. Her hisseyi özenle anlayıp araştırıp ardından sizlere sunuyoruz.

Bu yazımızı okuduysanız bir kalp bırakmayı çok görmeyin. İlerleyen günlerde ‘Analiz’ kısmında hisse analizleri gelecek durumları gibi konuları ele alacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...