Trader Nedir?
197

Trader Nedir?

Borsanın da aktif olarak dengesiz olduğu ve değişime büyük oranda yakın olduğu dönemlerde, birçok insan bitcoin alış ve satış, döviz, altın alım satımı yaparak parasını arttırmaya çalışıyor. Temelde insanların borsaya girme sebepleri, alım gücünü arttırarak daha rahat bir yaşam sürmektir. Türkiye içerisinde yaşayan trader sayısı, her geçen gün artmaktadır. Trader, borsada ya da finans alanında işlemleri yürütmekten sorumlu olan kişilerdir. Esasında bu işi yapan insanlar, tahvil, hisse senedi veya mta gibi alanlarda etkin bir faaliyet göstererek, alım satım bantlarına karar vererek, paranın miktarını katlamaktan sorumludur. Hisse senetlerin ait olduğu şirketleri, hisse durumlarını ve borsa analizleri yaparak, kazanç maksimizesi sağlamak en temel amaçlarıdır ve bu amaç doğrultusunda yaptıkları analizler sonucunda kazançları maksimize tutan analiz bilgileri ile birlikte alım satım noktalarına karar vererek sorumluluğu üstlenir.

Trader Olmak İsteyen Kişiler Nasıl Olur?

Trader olmak isteyen kişiler, borsa yapısını anlamalı ve iyice bilmelidir. Aktif iniş çıkış yaşanan her durumda sorumlu tutulan bu kişiler, yaptıkları işleri büyük dikkatle yapmalıdır. Yaptıkları herhangi bir hatanın geri dönüşü çok büyük olacaktır. Bu nedenle, yapılan işlemler öncesinde doğru alım satım noktalarına karar vermelidir. Mantık olarak borsacı gibi dursa da aldığı paranın miktarı ile birlikte sorumlu olduğu konular daha karmaşık, kompleks bir yapı oluşturabilmektedir. Trader olmak için herhangi bir okulda okumanıza gerek yoktur. Çünkü bu konuda eğitim veren herhangi bir okul yoktur. Borsa değişkenlik gösterebildiğinden dolayı, ne üzerine eğitim verilir ya da gelişmelere şirketlere ne ölçeklerde yatırım yapılmalıdır? Bunlara karar verebilmek için bilinmesi gereken en temel şey kesinlikle teknik analizdir. Trader olarak çalışanların çoğu işe analiz bilgileriyle girmiştir.

Trader Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadardır?

  • Borsa analizleri yaparak, geleceği tahmin etmeye çalışır.
  • Portföy analizlerinde karar verme yetkisine sahiptir.
  • Alım satım noktalarını belirler.
  • Bir avcı gibi yatırımı yapacağı ya da bozduracağı noktayı sakin ve dikkatlice bekler.
  • Kazancı koruyarak, risk yönetimini yapar.

Şeklinde şeyler tam olarak Trader olacakların görevleridir. Bu meslekte tam anlamıyla bir maaş söz konusu değildir. Çünkü borsa ile uğraşan kişiler, taban fiyattan çalışsa bile aldıkları paraları uzun ya da kısa vadeli olarak katlayabilme yeteneğine ve bilgisine sahip kişilerdir. Trader olarak bir şirkette çalışan kişiler, başlangıç olarak 6 bin 300 TL ile başlamaktadırlar. Ardından görev aldıkları yıllara göre bu fiyatlar yaklaşık olarak 7 bin 10 bin TL bandına çıkmaktadır. Traderlar şirketten aldıkları paralara ek olarak borsada aktif işlem yaparak, para katlama yeteneğine sahiptirler.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...