Teknik Analiz Bilgilendirmesi
170

Teknik Analiz Bilgilendirmesi

Çalışma hayatı boyunca kısa bir zaman dilimi içinde, zamanlamayı iyi şekilde yaparak, sonucu güzel olarak elde edebilmek zor bir süreçtir. Türkiye içerisindeki finansal piyasalarda Teknik Analiz yöntemini kullanarak, zamanlamayı yerinde yaparak kısa bir zaman dilimi içinde sonucu iyi bir şekilde elde etmek mümkün müdür? İyi bir Teknik Analizciyseniz “sahip olduğunuz zaman ne kadar olursa, o derece kazanç elde edebilirsiniz” diyebiliriz. Teknik Analiz yöntemi, zamanla iş yapma konusunda doğru bir araçtır. Kısaca teknik analiz, her şeydir diyebilirim. Finansal piyasalar içinde bir durumu yakaladıktan sonra, kısa süreli durumlarda kar ediyorsak, bu tam anlamıyla başarıdır. Hızlı hareket edildiği sürece ve mantıklı sınamalar yapıldıkça borsa içerisinde kazanılan para miktarını arttırmak hiç zor değil. Yapılan işlemleri başkaları yaptıkça analiz yapın, tavsiye vermiyorum. Sadece insanlara analiz öneriyorum.

Teknik Analizin Kullanım Durumları ve Etkisi

Teknik analiz ile borsa içerisinde başarılı giriş ve çıkış yaparak, kâr oranınızı maksimize edebilirsiniz. İlk olarak yatırımcı rolünde iseniz, yatırımlarınızın hangi vade boyunca olduğunu anlayarak ona göre bir durum analizi yaparak bu işe girmenizde fayda var. Yaptığınız her yatırımın bir maliyeti ve size dönüş süresinin olduğunu unutmayın. Günlük alım satım yapıyorsanız grafikleri 5 dakikalık periyot bazında hareketlerle 20 dakikalık, 1 saatlik ve günlük bazlı kontrol etmelisiniz. Alıp bekleme ve uzun vadeye yatkın iseniz onun için de ayrı teknik analiz taktikleri vardır. Yine de son zamanlarda virüsün etkisiyle de piyasanın fazlasıyla değişken olduğu durumlarda, ikisi de risklidir. Hiçbir hisse ya da madeni değerli yatırım her zaman kazandırmaz ya da tam anlamıyla tamamen kaybettirmez. Açgözlü değil, doymayı bilmelisiniz.

Teknik Analiz Zamanla Alakalıdır

Burada en temel mantık zaman ile danstır. Teknik analiz temelinde de zaman çok önemli ve gereklidir. Örnek olarak 2000’li yıllar içerisinde BIST 100 endeksinden aldığınız bir hisse ve onu da kenarı attıysanız, hisseniz o dönemlerde piyasadan alt taraftadır ve onun kazançlı hale gelmesi için 4 ile 5 yıl arasında beklemeniz gerekmektedir. Bu kadar beklenti sonrası, her hisse için ‘hisseyi alıp kenara atmak’ mantığı çok tutarlı ve mantıklı olmayabiliyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, 5 yıl kadar süre boyunca bekledikten sonra, kâr edemeyince uzun yatırım da tam anlamıyla doğru bir yatırım hamlesi demek mümkün değildir. Üst tarafta da belirttiğim gibi tavsiye değil, yatırım stratejisi nasıl olmalıdır? Ve teknik analiz ne işe yarar? Kısmını anlatıyorum. Borsa önerisi yapmak suç olduğu için analizin gerekli olduğunu savunuyorum.

Teknik Analiz Temeli

Teknik analiz, aslında geçmişte oluşan hareketli fiyatların gelecek için ne olabileceğini beklenen değeri ne olacak üzerine çalışan teknik analizin arkasında algoritmik bir kod sütunları mevcuttur. Türkiye için finans piyasaları içerisinde fiyatları ya da işlem miktarı, ortaya çıkan değişikliklerin grafik üzerindeki oluşumların sonrasında şekillerle açıklanabilirliği ve trend durumu sonrası ile geleceğe yönelik trendleri belirleme yöntemidir. Teknik analiz, tam anlamıyla fiyatlara etki eden analiz yöntemidir. Teknik analiz bilmek, bir borsacı için vaz geçilmezdir diyebiliriz. Bu bilgileri bilmeyen borsacılar, maalesef kayıplar yaşayarak finans sektörü içerisinden çıkmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...