RSI Nedir?
118

RSI Nedir?

Borsada işlemler dizisi yapan yatırımcı kişiler tarafından RSI olarak bilinen Göreceli Güç Endeksi, temel tekniğini analiz yapısından almaktadır. İşin temelinde teknik analiz, önceki yaşanan piyasa durumlarını inceleyerek gelecek durumlarda piyasa durumunun üzerinden tahminler yapma işlemidir. Daha değişik piyasalarda varlığını devam ettiren kripto palara, borsada işlem yapan kişilerin çoğu, piyasada yaşanan olayları anlamak ve o örüntü ile gelecek fiyatların hareketliliğinden doğan sonuç ile beraber önceki durumlarda yaşanan verileri de inceleyerek analizler yapmaya bel bağlamalıdır. Bundan dolayı RSI gibi veri ölçen, hesaplayan ve analizler yapan bu teknik analiz yöntemine mecbur kalacaktır. Bundan dolayı da kazanç ya da kayıp durumlarına yapılan analizler sayesinde önceden bir bilgiye sahip olabiliriz. RSI, borsa içerisinde işlem yapanlar için bir süre devam edecek olan hisse performanslarını incelemelerini sağlayacak bir araçtır.

RSI Göstergesi Nasıl Çalışır?

Şu an normal haliyle RSI, bir hisse için fiyat üzerinden 14’lük performans periyotları ile birlikte değişim hesaplamalarını yaparak ölçümler sunmaktadır. Arka planında derin anlamda kod blokları ve yazılım dillerinin çok fonksiyonlu oluşunu kullanarak, bu sistemleri detaylı bir şekilde yapmaktadır. İşin kısaca formülünden bahsedecek olursam, önceden olmuş hisse grafiklerinin sergilediği değişiklikler, fiyat ortalamasını fiyat düşmesine böler ve çıkan bu sayıyı, sayısal anlamda RSI için bir 0-100 arası ‘al’ ya da ‘sat’ gibi komutları vereceği bir değer vermesidir. Öncesinde de bahsettiğim gibi, RSI bir vektörel ivme göstergesi sunmaktadır. Yani hisseler üzerindeki değişimleri ölçerek, hisselerin değişimleri hakkında ön bilgi olanağı sunarak bu süreçlerin olumlu olması için imkan sağlar. Eğer ivme aşağı doğru giderse, bu da yatırımcıların hisseye olan ilgisini azalttığı dönem demek doğru olacaktır.

RSI İçerisinde Oluşan Uyumsuzluklar

Borsa içerisinde aktif olarak uğraşan insanlar, potansiyel alım ve potansiyel satım bantlarını gösteren 30 ve 70 bantları RSI temelini oluşturan olaydır. Teknik analiz altında öncelikle borsa takibi ve şirketlerin anlık durumları ne için ne iş yaptıkları gibi detaylara bakıldıktan sonra, içinize sindiği noktada iş teknik analiz kısmına kalmaktadır. Teknik analiz için ise kullanılacak araç, borsada alım satım yapanların kullandığı RSI aracıdır. Bu araç bünyesinde pozitif ve negatif iki farklı uyumsuz değerler vardır. Bunlar arasında oluşan korelasyonu da değerlendirerek, kendiniz için bir alım satım noktaları belirleyebilirsiniz. Borsa içerisinde genelde 70 ve yakın noktaları için sat talimatı verilirken, 30 ve çevresi için alım talimatı vermektedir. Birkaç kez deneyerek başarısını gözlerinizle görebilirsiniz. Yapay zeka tabanlı bu araç borsa üzerinde aktif işlem yapmanızı sağlamaktadır.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...