Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında
138

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında

Gündemin aktif olarak göbeğinde duran Covid-19 yüzünden insanlar, birçok konuda zorluk çekmektedir. Devlet elinden geldiğince kısa çalışma ödeneği gibi konularda yardım etse bile, bazı durumlarda yetmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Türk vatandaşlarımız, maddi anlamda çok fazlaca zorluk çekmektedir. Yapılan bütün çabalara rağmen, hala kendisini artıya çıkaramamış, maalesef hala borç batağı içerisinde olan insanlar vardır. Çoğu insanın kafasında sorun olan kısa çalışma ödeneği konusu, bir türlü tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Sürekli araştırma yapılarak, bir cevap arayan insanlara kesin bir açıklama devlet yetkilileri tarafından henüz gelmemiştir. Mağdur olan insanlar, para kazanabilmek ve ailesini geçindirebilmek için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Gerek seyyar satıcılık gerek ek iş bir türlü yol bulmaya çalışıyorlar. Kısa çalışma ödeneği hala yatmazsa, vatandaşlarımızı zorlu bir süreç bekliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

İnsanlara yardımcı olarak bir miktar maddi destek imkanı sunan kısa çalışma ödeneği, mevcut olarak sigortası bulunan işçilere veya çalışanlara maddi anlamda destek olunması için yapılmıştır. Bu olanaktan faydalanmak için sigortalı çalışan kişi, dünya şartları içerisinde yaşanan sorun yüzünden, sektöre bağlı olarak yaşanan sorun yüzünden ya da kriz sebepleri yüzünden çalışma saatinin haftalık olarak azaltılması sonucu bu olay yaşanır. Faaliyetlerini birkaç sebep yüzünden durduran veya ara veren firmalar için en az 1 ay kadar ya da daha fazla süreç durması, sigortası bulunan işçilere üç ay kadar zamanı geçmemesi şartıyla, devlet tarafından maddi destek almasına kısa çalışma ödeneği denir. Kısa çalışma ödeneği bünyesinde, çalışanların bu ödenek ve sağlık sigortasının devlet tarafından ödenmesi söz konusu olur.

Kısa Çalışma Ödeneği Devam Edecek Mi?

Virüsün ilk başları için baktığımız zaman durum gerçekten çok üzücüydü. Hemen hemen her çalışan ya da firma işçilerini işten çıkartmaya onlara para ödememeye başladı. Belli bir tarih vermeden kapanan iş yerleri, çalışanları tereddütte bırakarak, onlara herhangi bir güvence imkanı sunmadı. Bu sebepten kendisini asan insanlar vardı. Geçim sorunu yaşadığı için kendisini kesen ya da kendisine zarar veren insanlar, gündeme bomba gibi oturdu. İşveren kişiler de aynı şekilde belirli süre olmadan kapatan insanlar, önünü tam anlamıyla göremiyordu. Bütün bunlara rağmen az da olsa devletin sağladığı para yetmiyordu. İş yerlerinin işten çıkarması, başka bir deyişle ‘kıyım’ yapmaması için bunun bir süre daha devam etmesi gerekmektedir. Devlet kısa çalışma ödeneğinin devamı hakkında herhangi bir şey söylememiştir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...