Ekonomik Katkı!
207

Ekonomik Katkı!

Af konusundaki detaylı bir şekilde ilgili görüşlerimi belirmeden hemen önce , Türkiye’deki vergilendirme durumuna baktığımızda, ne yazık ki henüz direkt gelir ya da kurumlar vergisiyle değil, dolaylı vergiler hareket ile yaratılmış bir ekonomik düzen görmekteyiz.

Bu durum ile birlikte, dolaylı veri kısmından doğrudan veri kısmına bağlanması konusunda bir süre ekonomik tedbirden mütevellit esnafın veya halkın dürüst ve duyarlı olmayı bilmesine bağlı. Bundan ötürü, doğru ve dürüst iş kadınlarının ya da adamlarının sayısı yükseldikçe, maliyenin bu doğrudan olmayan dolaylı bir şekilde uyguladığı vergileri, farklı bir tür enflasyon oluşturulmasının borsa ve finans konularında da önü kapanmış olacaktır.

Birkaç kez diğer yazımda da belirttiğim konular ile ilgili detaylara inceleyecek olursam; yazılarımın sonrasında çok sayıda insan mesaj veya telefon etti. Arayanlar kişilerin çoğu bu af durumunu ve yapılanma durumunu merak içerisinde beklediğini söylüyor, af durumu uygulanması gerektiğinin savunanlardı.

Doğru Ama Ödeme Konusunda Sıkıntı Çeken Mükellef Göz Ardı Yapılmamalı

Öncelikle; doğru ve dürüst bir tüccar ya da satıcı olarak vergilerini, finans konusunda diğer yapması gerekli olan ödemeleri herhangi bir sorun olmadan eksiksiz beyan ettiren ve günü geldiği vakit ve bundan öncesinde de ödeme gerçekleştiren kişiler(vergi affını istemeyen kişiler)

Diğeri; akıllı ve dürüst bir tüccar ya da satıcı olarak vergilerini, finans konusunda ödemesi gereken tüm devlete karşı borçlarını hükümete karşı eksiksiz beyan ettiren ama firma, şirket, start up ve / veya ülkemizin içerisinde bulunduğu durumlar sebebiyle zamanı geldiği vakitte ödeme yapmayan değil, yapamayanlar (vergi affını bekleyerek bundan faydalanıp ödemek isteyenler).

Son olarak ise; vergisini doğru bir şekilde beyan ile dile getirmeyen, finans konusunda tabir – i caiz ise vergi kaçıran kişiler, devlete yanlış yapan ve yaptıkları işin arkasında duran kişiler.

Zor Durumdaki Zorunlu Ödeme Yapan Kişi İçin Durum Gerçekten Ağır!

Vergilerin af konusunda ne kadar devam ettirilecek bir durum olsa da, vergi tahsil konusunda negatif etki etmesi sebebi ile desteklenen bir yöntem değil ise bile, bugün yaşanana şartlar altında ve zor durumda olan birçok esnaf için devletten bekledikleri ve tüm içtenlikleri ile istedikleri bir af, onları bir anda aka çıkararak iş yapmaya teşvik edecektir. Af sonrası durumların daha iyiye gideceğini, devlet yetkilileri de görecektir. Bu yapılanma ile birlikte önceki günler hakkında faiz durumlarının tamamıyla silinmesi ile en az bir, bir buçuk yıl izin dönemi sağlanması bekleniyor zorunlu ödeme yapacak kişiler için. Bu neden ile faiz fazlasının da silinmesi, veyahut taksit durumu yapıldığında ek bir faiz gelmemesi, peşin ödeme konusunda da ödenecek paranın indirimi sağlanmalıdır. Finans durumumuza da bu konu katkı sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...