Doğalgaz Bulunduğu Açıklanınca Borsa Tepkisi!
158

Doğalgaz Bulunduğu Açıklanınca Borsa Tepkisi!

Bütün Türk halkı olarak 21 Ağustos 2020 saat 15:00’de yapılan açıklamayı bekledik. Yapılan açıklama öncesi finans durumu herkesin kafasında soru işareti oluşturmaktaydı. Döviz ve altın fiyatları da bu konuya dahildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı açıklamayı özellikle Cuma günü seçerek borsaya etki etmeyi hedeflemiştir. Finans olarak, ülkemizin durumu malum şekilde devam etmektedir. Ek olarak bu açıklamanın durumu biraz da olsa toparlaması beklenmişti. Yapılan açıklama öncesi büyük düşüşler vererek, borsa içerisinde bulunan döviz, mta ve daha birçok hisse kırmızı verirken, açıklamanın ön kısmı yapıldıktan sonra, borsa içerisinde tekrar bir yeşillenme mevcuttu. Bunun sebebi ise beklentiyi çok üst düzey tutarak, insanlara büyük bir müjde verilmesi beklendi. Beklenti de karşılanmayınca, tekrar borsa daha büyük şekilde atağa kalktı. Finans durumu, maalesef bu açıklama ile de toparlanamadı.

Borsa İşi Pek Ciddiye Almadı!

Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama sonrası, devlet tarafından destekli ya da kurulan birçok firma hissesi büyük düşüşler gösterdi. Aselsan gibi Tüpraş gibi firmalar kırmızılar yakarak düşüş sinyallerini verdi. Böylece kapanış olarak bilinen Cuma günü, finans anlamında ne yazık ki bir toparlanma süreci ön görülemedi. Borsanın büyük beklenti uyandırarak, yükseliş etkisi vereceği düşünüldü. Erdoğan açıklama sırasında mta tam anlamıyla düşüşe geçmişken, beklenti karşılanmadığı için borsa tepkisini büyük şekilde ortaya koyarak, büyük bir ivme kazandı. Pazartesi tekrar açılış öncesi, kafalarda yatırımcılar için soru işareti uyandırdı. Borsanın çok oynak olduğu bu dönemde bile, açıklamaların ne derece olursa olsun, dünya çapında bir amaç ve müjde uyandırmadığı takdirde pek bir öneminin olmadığını da bu açıklama ile görmüş olduk.

Finans Durumu Ne Olacak?

Yatırımcılar için de kaçış olan bu açıklamalar, Tüpraş hisselerini satarak o hisseden artık çıkmıştır. Yabancı yatırımcı çekmeye çalışırken birçok kişinin de yaptığı yatırımları, borsa tepkisini tahmin ederek çıkan insanlar, bu piyasayı iyi bilendir diyebiliriz. Bu sebepten ötürü borsanın oynak oluşu ve Türk finans durumu nasıl düzelecek herkesin kafasında karmaşıklık yaratan konulardan oldu. Birçok döviz yatırımcısı, bu önemli müjdeyi beklerken konuşmanın ilk 3 dakikası içerisinde durumun farkına vararak, borsada adımlarını hızlı atarak, kazanmaya devam etti. Düşük alım fırsatı sunan mta, burada da alıcısını güldürerek açıklama öncesi gümüş 6.08 – 6.10 bandına gelse bile, bu bant açıklama sonrası tekrar yükselerek o an fırsatı değerlendiren herkese yeşil ışıkları yaktı.

 

Finans durumunu ve hisse değerlendirmelerine yer verdiğim yazılarımı takip etmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...